Pořizujeme si zábleskové světlo

Vlastnímu pořízení zábleskových světel by mělo předcházet několikeré vyzkoušení, a to především proto, abyste si je osahali a zjistili, jestli jsou záblesková světla pro vás to pravé. Proto při výběru vlastní osvětlovací techniky vybírejte především mezi prodejci, kteří světla kromě samotného prodeje také půjčují.

Hobby, poloprofesionál nebo profík?

Před koupí světel si prosím odpovězte na několik základních otázek. Jakým způsobem budu záblesková světla využívat? Kde je budu používat nejčastěji? A jak často je vlastně budu využívat? A nejdůležitější otázka – co od záblesků očekávám?

Pokud jste hobby fotograf, který se chce věnovat občasnému fotografování portrétů v interiéru, na které už nestačíte se systémovým bleskem, budou vám stačit levnější síťová světla. Pokud se chcete v budoucnu věnovat fotografování profesionálně, existují “semiprofesionální” světla vyšší kvality i výkonu. Profesionální fotografové, kteří budou fotit v interiéru i exteriéru, by měli sáhnout po bateriových světlem vyššího výkonu.

Síť nebo baterie?

Zatímco z bateriového zábleskového světla můžete díky adaptérům vždy udělat světlo síťové, opačně to nefunguje. Samozřejmě, že tahle neoddiskutovatelná výhoda, je podmíněna vyšší cenou, nicméně, pokud víte, že zábleskové světlo nechcete využívat pouze v interiérech a rádi byste si přibleskli například v přírodě při focení portrétů, pravděpodobně vám přestanou síťová světla dříve či později stačit a stejně začnete přemýšlet o světlech bateriových.

Výkon zábleskových světel

Výkon zábleskových světel je udáván ve wattsekundách (Ws). Důležité je před zakoupením blesků zvážit, v jakých prostorách budete chtít světlo využívat. Do malého ateliéru o 20m2 není potřeba kupovat silné záblesky o výkonu 800Ws, ale v prostorném studiu (případně, chystáte-li se věnovat interiérové fotografii), o velikosti např. 200m2, si bez výkonných studiových světel jen těžko poradíte. Klíčovým parametrem při volbě výkonu, je clonové číslo, které nejčastěji používáte, neboť při nastavení nízké clony (např. okolo 1.8) a použití silného záblesku by mohla být fotografie velmi přesvětlená narozdíl od situace, kdy budete používat clonové číslo vyšší. Nezapomeňte ale samozřejmě na určitou rezervu.

Záruka a servis zábleskových světel

V Česku existuje už mnoho prodejců zábleskových světel a zvolit mezi nimi může být náročné. Podle čeho se tedy nakonec rozhodnout? V každém případě dbejte na to, aby byl prodejce pokud možno lety ověřený, rychle zavrhněte mladé eshopy bez recenzí a hodnocení. Vyhledejte si recenze jak na samotné vybavení, tak na servis, který je poskytován nejen při prodeji, ale také při dalších nákupech příslušenství. Není nadto, když můžete do eshopu zavolat s prosbou o radu a personál vám vyjde vstříc.

Další důležitou devizou při nákupu je zajištěný servis. Ani zábleskové světlo není nedotknutelné, a i ten nejopatrnější fotograf může zavadit o kabel nebo o deštník. Po pádu světla, po rozbití výbojky nebo pilotky a v případě jiných problémů, které vycházejí z pravidelného užívání, se bude servis hodit. Nicméně ne každý eshop nebo prodejce se může servisováním světla chlubit.

Poslední věc, na kterou bych při koupi světla chtěla upozornit, je záruka. Na světla se standardně poskytuje dvouletá záruka, nicméně někteří prémioví prodejci poskytují i prodlouženou záruku na 4 roky. I to je známkou, že si za svými produkty stojí a stojí za to.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *