Typy zábleskových světel

Jsou pro vás záblesková světla, používaná při fotografování, jednou velkou neznámou a chtěli byste se o nich dozvědět víc? Není nic jednoduššího, následující článek odpoví na otázky každého začátečníka.

Výrobci zábleskových světel

Pokud si do vyhledávače zadáte záblesková světla, vyjede vám ohromné množství výsledků, od těch nejlevnějších čínských zařízení až po drahé značky. Ale je značka opravdu tím nejdůležitějším, na co při výběru koukat? Určitě ne! Svět studiových světel je, stejně jako mnoho jiných odvětví, ovlivněn masovou produkcí z Číny. Vedle sebe zde stojí továrna Nikonu, Canonu, Xiaomi a mnoho dalších (zatím) neznámých. Stejně je to i se studiovými blesky. I nebrandová, mnohem levnější zařízení dosahují špičkové kvality svých dražších bratrů.

Síťová studiová světla

Nejprve nahlédneme pod pokličku studiovým světlům se síťovým připojením. Tato světla by se dala označit za velké bratry speedlightů, neboli externích blesků. Oproti těm ale oplývají několikanásobným výkonem, mnohem rozmanitější modifikaci světla díky velké nabídce softboxů, reflektorů, deštníků atp. a nadstandardními funkcemi.

Mezi nejčastěji využívané funkce u zábleskových světel patří HSS (high-speed sync) neboli vysokorychlostní synchronizace, která umožňuje fotografovat i na kratší časy, než je synchročas fotoaparátu. Synchročas se pohybuje většinou do 1/250s, což je v případě, že se studiovými světly fotíte rychlejší pohyb, vskutku nepraktické a nedostačující.

Další oblíbenou funkcí zábleskových světel je TTL, které známe i z nastavení fotoaparátu. Pokud na záblesku tuto funkci povolíte, světlo vygeneruje záblesk o odpovídající intenzitě na základě vestavěného měření.

Bateriová studiová světla

Veškeré výše popsané funkce umí splnit i bateriová světla, s nimiž přichází i další obrovská výhoda, totiž “bateriový pohon”. Nemusíte se bát, že by vás baterie vyšplouchla po pár expozicích, protože nynější bateriová světla se pyšní i kapacitou kolem 500 záblesků na plný výkon.

Ale pozor! Nejedná se pouze o exteriérovou záležitost. Využití bateriových světel v ateliéru si určitě dokáže představit každý, kdo se někdy v životě potýkal s fotografováním dětí, zvířat nebo větší skupiny lidí (tzn. děti, uškrcené na kabelových šňůrách, psi rozkousávající prodlužováky a zmatené lidi zakopávající o kabely).

Není divu, že bateriová světla v posledních letech masivně válcují trh. Jsou praktické, skladné a v případě potřeby se v mnohých případech dá dokoupit adaptér, umožňující světlo napájet i přes klasických 220.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *